Рорберг (Тирингија)

Координати: 51°24′36″N 10°1′19″E / 51.41000° СГШ; 10.02194° ИГД / 51.41000; 10.02194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рорберг
Поглед кон Рорберг
Поглед кон Рорберг
Поглед кон Рорберг
Грб на Рорберг
Рорберг (Тирингија) во рамките на Германија
Рорберг (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Штефан Хесе (ДХС)
Основни податоци
Површина 3,54 км2
Надм. височина 315 м
Население 234 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.rohrberg-eichsfeld.de
Местоположба на Рорберг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°24′36″N 10°1′19″E / 51.41000° СГШ; 10.02194° ИГД / 51.41000; 10.02194

Рорберг (германски: Rohrberg) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)