Вајсенборн-Лидероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вајсенборн-Лидероде
Место во Зоненштајн
Вајсенборн-Лидероде
Вајсенборн-Лидероде
Грб на Вајсенборн-Лидероде
Вајсенборн-Лидероде во рамките на Германија
Вајсенборн-Лидероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општина Зоненштајн
Основни податоци
Површина 26,20 км2
Надм. височина 240 м
Население 1.399  (31 декември 2010)
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036072
Портал www.vg-eichsfeld-suedharz.de
Координати 51°31′53″N 10°25′14″E / 51.53139° СГШ; 10.42056° ИГД / 51.53139; 10.42056Координати: 51°31′53″N 10°25′14″E / 51.53139° СГШ; 10.42056° ИГД / 51.53139; 10.42056

Вајсенборн-Лидероде (германски: Weißenborn-Lüderode) — село и поранешна општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2011 е дел од општината Зоненштајн.