Дитероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дитероде
Грб на Дитероде
Дитероде is located in Германија
Дитероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Уве Гинтер
Основни податоци
Површина 2,79 км2
Надм. височина 403 м
Население 70 (31 декември 2016)[1]
 - Густина 25 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-
geismar.de
Местоположба на Дитероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°17′51″N 10°6′6″E / 51.29750° СГШ; 10.10167° ИГД / 51.29750; 10.10167Координати: 51°17′51″N 10°6′6″E / 51.29750° СГШ; 10.10167° ИГД / 51.29750; 10.10167

Дитероде (германски: Dieterode) е општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]