Прејди на содржината

Була (Германија)

Координати: 51°26′24″N 10°29′24″E / 51.44000° СГШ; 10.49000° ИГД / 51.44000; 10.49000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Була
Црквата во Була
Црквата во Була
Црквата во Була
Грб на Була
Була (Германија) во рамките на Германија
Була (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Месни единици 2
Градоначалник Хорст Шваб (СДП)
Основни податоци
Површина 8,81 км2
Надм. височина 314 м
Население 471 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036338
Портал www.eichsfeld-wipperaue.de
Местоположба на Була во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°26′24″N 10°29′24″E / 51.44000° СГШ; 10.49000° ИГД / 51.44000; 10.49000

Була (германски: Buhla) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)