Гајсмар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гајсмар
Поглед кон Гајсмар
Поглед кон Гајсмар
Гајсмар is located in Германија
Гајсмар
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Алојс Генау (ДХС)
Основни податоци
Површина 19,32 км2
Надм. височина 210 м
Население 1.067 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 55 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Гајсмар во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°13′53″N 10°9′59″E / 51.23139° СГШ; 10.16639° ИГД / 51.23139; 10.16639Координати: 51°13′53″N 10°9′59″E / 51.23139° СГШ; 10.16639° ИГД / 51.23139; 10.16639

Гајсмар (германски: Geismar) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)