Штајнбах (Ајхсфелд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Штајнбах
Штајнбах
Штајнбах
Штајнбах
Грб на Штајнбах
Штајнбах (Ајхсфелд) во рамките на Германија
Штајнбах (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Хилтруд Дрегер
Основни податоци
Површина 8,48 км2
Надм. височина 330 м
Население 530 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036085
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Штајнбах во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°25′0″N 10°13′0″E / 51.41667° СГШ; 10.21667° ИГД / 51.41667; 10.21667Координати: 51°25′0″N 10°13′0″E / 51.41667° СГШ; 10.21667° ИГД / 51.41667; 10.21667

Штајнбах (германски: Steinbach) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)