Рериг

Координати: 51°20′4″N 10°2′33″E / 51.33444° СГШ; 10.04250° ИГД / 51.33444; 10.04250
Од Википедија — слободната енциклопедија
Рериг
Поглед кон Рериг
Поглед кон Рериг
Поглед кон Рериг
Рериг во рамките на Германија
Рериг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Вилфрид Рајнлендер (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,81 км2
Надм. височина 350 м
Население 228 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Рериг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°20′4″N 10°2′33″E / 51.33444° СГШ; 10.04250° ИГД / 51.33444; 10.04250

Рериг (германски: Röhrig) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)