Шимберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шимберг
Поглед кон Шимберг
Поглед кон Шимберг
Шимберг is located in Германија
Шимберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Месни единици 4
Градоначалник Роналд Леонхарт
Основни податоци
Површина 29,33 км2
Надм. височина 225 м
Население 2.154 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.schimberg-online.de
Местоположба на Шимберг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°15′21″N 10°9′46″E / 51.25583° СГШ; 10.16278° ИГД / 51.25583; 10.16278Координати: 51°15′21″N 10°9′46″E / 51.25583° СГШ; 10.16278° ИГД / 51.25583; 10.16278

Шимберг (германски: Schimberg) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)