Брајтенворбис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Брајтенворбис
Црквата во Брајтенворбис
Црквата во Брајтенворбис
Грб на Брајтенворбис
Брајтенворбис is located in Германија
Брајтенворбис
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Градоначалник Еберхард Вегерих
Основни податоци
Површина 24,08 км2
Надм. височина 300 м
Население 3.173 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 132 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036074
Портал www.eichsfeld-wipperaue.de
Местоположба на Брајтенворбис во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°24′42″N 10°25′43″E / 51.41167° СГШ; 10.42861° ИГД / 51.41167; 10.42861Координати: 51°24′42″N 10°25′43″E / 51.41167° СГШ; 10.42861° ИГД / 51.41167; 10.42861

Брајтенворбис (германски: Breitenworbis) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)