Рустенфелде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Рустенфелде
Поглед кон Рустенфелде
Поглед кон Рустенфелде
Грб на Рустенфелде
Рустенфелде is located in Германија
Рустенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Улрих Хесе (ДХС)
Основни податоци
Површина 6,13 км2
Надм. височина 240 м
Население 512 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 84 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Рустенфелде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°23′35″N 10°0′15″E / 51.39306° СГШ; 10.00417° ИГД / 51.39306; 10.00417Координати: 51°23′35″N 10°0′15″E / 51.39306° СГШ; 10.00417° ИГД / 51.39306; 10.00417

Рустенфелде (германски: Rustenfelde) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)