Диценроде-Фатероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Диценроде-Фатероде
Грб на Диценроде-Фатероде
Диценроде-Фатероде во рамките на Германија
Диценроде-Фатероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Валтер Хомбург
Основни податоци
Површина 5,77 км2
Надм. височина 230 м
Население 124 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 21 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Диценроде-Фатероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′28″N 10°2′2″E / 51.30778° СГШ; 10.03389° ИГД / 51.30778; 10.03389Координати: 51°18′28″N 10°2′2″E / 51.30778° СГШ; 10.03389° ИГД / 51.30778; 10.03389

Диценроде-Фатероде (германски: Dietzenrode-Vatterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)