Линдевера

Од Википедија — слободната енциклопедија
Линдевера
41kuehelindewerra.png
Грб на Линдевера
Линдевера is located in Германија
Линдевера
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Манфред Зипел
Основни податоци
Површина 4,40 км2
Надм. височина 150 м
Население 262 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.lindewerra.de
Местоположба на Линдевера во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°18′49″N 9°56′53″E / 51.31361° СГШ; 9.94806° ИГД / 51.31361; 9.94806Координати: 51°18′49″N 9°56′53″E / 51.31361° СГШ; 9.94806° ИГД / 51.31361; 9.94806

Линдевера (германски: Lindewerra) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Пред падот на Берлинскиот ѕид во 1989, Линдевера било едно од неколкуте села во Источна Германија, кое можело да се набљудува од Западот. По падот на Берлинскиот ѕид бил изграден мост за да го поврзе селото со другиот брег на реката Вера.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)