Хајнроде (Ајхсфелд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хајнроде
Влезот на Хајнроде
Влезот на Хајнроде
Грб на Хајнроде
Хајнроде (Ајхсфелд) is located in Германија
Хајнроде (Ајхсфелд)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелд-Виперауе
Градоначалник Алфред Гремлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 15,03 км2
Надм. височина 345 м
Население 669 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036077
Портал www.eichsfeld-wipperaue.de
Местоположба на Хајнроде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°26′43″N 10°26′39″E / 51.44528° СГШ; 10.44417° ИГД / 51.44528; 10.44417Координати: 51°26′43″N 10°26′39″E / 51.44528° СГШ; 10.44417° ИГД / 51.44528; 10.44417

Хајнроде (германски: Haynrode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)