Швобфелд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Швобфелд
Поглед кон Швобфелд
Поглед кон Швобфелд
Грб на Швобфелд
Швобфелд is located in Германија
Швобфелд
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Андреас Милер
Основни податоци
Површина 2,50 км2
Надм. височина 355 м
Население 104 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Швобфелд во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°17′13″N 10°5′31″E / 51.28694° СГШ; 10.09194° ИГД / 51.28694; 10.09194Координати: 51°17′13″N 10°5′31″E / 51.28694° СГШ; 10.09194° ИГД / 51.28694; 10.09194

Швобфелд (германски: Schwobfeld) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)