Берлингероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Берлингероде
Црквата во Берлингероде
Црквата во Берлингероде
Грб на Берлингероде
Берлингероде is located in Германија
Берлингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Франц Бозолд (СлДП)
Основни податоци
Површина 11,66 км2
Надм. височина 226 м
Население 1.225 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 105 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Берлингероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°27′28″N 10°14′26″E / 51.45778° СГШ; 10.24056° ИГД / 51.45778; 10.24056Координати: 51°27′28″N 10°14′26″E / 51.45778° СГШ; 10.24056° ИГД / 51.45778; 10.24056

Берлингероде (германски: Berlingerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)