Борнхаген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Борнхаген
Поглед кон Борнхаген
Поглед кон Борнхаген
Борнхаген is located in Германија
Борнхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Марио-Паул Апел
Основни податоци
Површина 6,59 км2
Надм. височина 300 м
Население 299 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 45 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Борнхаген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°20′37″N 9°56′38″E / 51.34361° СГШ; 9.94389° ИГД / 51.34361; 9.94389Координати: 51°20′37″N 9°56′38″E / 51.34361° СГШ; 9.94389° ИГД / 51.34361; 9.94389

Борнхаген (германски: Bornhagen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)