Вингероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вингероде
Поглед кон Вингероде
Поглед кон Вингероде
Грб на Вингероде
Вингероде is located in Германија
Вингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Ингеборд Мајер (ДХС)
Основни податоци
Површина 9,77 км2
Надм. височина 310 м
Население 1.169 (31 декември 2019)[1]
 - Густина 120 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37327
Повик. бр. 03605
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Вингероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°23′26″N 10°14′27″E / 51.39056° СГШ; 10.24083° ИГД / 51.39056; 10.24083Координати: 51°23′26″N 10°14′27″E / 51.39056° СГШ; 10.24083° ИГД / 51.39056; 10.24083

Вингероде (германски: Wingerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 декември 2019. (германски)