Кеферхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кеферхаузен
Поглед кон Кеферхаузен
Поглед кон Кеферхаузен
Поглед кон Кеферхаузен
Грб на Кеферхаузен
Кеферхаузен во рамките на Германија
Кеферхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Дингелштет
Градоначалник Евалд Опферман (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,39 км2
Надм. височина 375 м
Население 794  (31 декември 2006)
 - Густина 76 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37351
Повик. бр. 036075
Портал www.kefferhausen.de
Местоположба на Кеферхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′46″N 10°17′6″E / 51.31278° СГШ; 10.28500° ИГД / 51.31278; 10.28500Координати: 51°18′46″N 10°17′6″E / 51.31278° СГШ; 10.28500° ИГД / 51.31278; 10.28500

Кеферхаузен (германски: Kefferhausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]