Хојтен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хојтен
Поглед кон Хојтен
Поглед кон Хојтен
Поглед кон Хојтен
Грб на Хојтен
Хојтен во рамките на Германија
Хојтен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Михаел Кин (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,08 км2
Надм. височина 410 м
Население 726 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036084
Портал www.heuthen.de
Местоположба на Хојтен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°19′55″N 10°13′23″E / 51.33194° СГШ; 10.22306° ИГД / 51.33194; 10.22306Координати: 51°19′55″N 10°13′23″E / 51.33194° СГШ; 10.22306° ИГД / 51.33194; 10.22306

Хојтен (германски: Heuthen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)