Гертероде

Координати: 51°22′50″N 10°29′24″E / 51.38056° СГШ; 10.49000° ИГД / 51.38056; 10.49000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гертероде
Поглед кон Гертероде
Поглед кон Гертероде
Поглед кон Гертероде
Грб на Гертероде
Гертероде во рамките на Германија
Гертероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелдер Кесел
Градоначалник Удо Хартунг
Основни податоци
Површина 6,32 км2
Надм. височина 295 м
Население 415  (31 декември 2006)
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37355
Повик. бр. 036076
Портал www.gerterode.de
Местоположба на Гертероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°22′50″N 10°29′24″E / 51.38056° СГШ; 10.49000° ИГД / 51.38056; 10.49000

Гертероде (германски: Gerterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]