Ам Омберг

Координати: 51°29′N 10°28′E / 51.483° СГШ; 10.467° ИГД / 51.483; 10.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ам Омберг
Црквата во Ам Омберг
Црквата во Ам Омберг
Црквата во Ам Омберг
Ам Омберг во рамките на Германија
Ам Омберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Основни податоци
Површина 31,34 км2
Надм. височина 290 м
Население 3.580 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 114 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37345
Повик. бр. 036077
Местоположба на Ам Омберг во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°29′N 10°28′E / 51.483° СГШ; 10.467° ИГД / 51.483; 10.467

Ам Омберг (германски: Am Ohmberg) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Била создадена на 1 декември 2010 со спојување на претходните општини Бишофероде, Гросбодунген и Нојштат.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)