Биркенфелде

Координати: 51°21′13″N 10°0′54″E / 51.35361° СГШ; 10.01500° ИГД / 51.35361; 10.01500
Од Википедија — слободната енциклопедија
Биркенфелде
Поглед кон Биркенфелде
Поглед кон Биркенфелде
Поглед кон Биркенфелде
Грб на Биркенфелде
Биркенфелде во рамките на Германија
Биркенфелде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Герхард Штадлер (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,34 км2
Надм. височина 285 м
Население 542 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 65 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Биркенфелде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°21′13″N 10°0′54″E / 51.35361° СГШ; 10.01500° ИГД / 51.35361; 10.01500

Биркенфелде (германски: Birkenfelde) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)