Удер (општинска заедница)

Координати: 51°22′01″N 10°04′01″E / 51.367° СГШ; 10.067° ИГД / 51.367; 10.067
Од Википедија — слободната енциклопедија

Удер (германски: Uder) — општинска заедница во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Удер.

Општинската заедница Удер се состои од следниве општини:

 1. Асбах-Зикенберг
 2. Биркенфелде
 3. Диценроде-Фатероде
 4. Ајхструт
 5. Лентероде
 6. Лутер
 7. Макенроде
 8. Рериг
 9. Шенхаген
 10. Штајнхојтероде
 11. Талвенден
 12. Удер
 13. Вистхојтероде

51°22′01″N 10°04′01″E / 51.367° СГШ; 10.067° ИГД / 51.367; 10.067