Прејди на содржината

Шенхаген (Тирингија)

Координати: 51°20′24″N 10°1′13″E / 51.34000° СГШ; 10.02028° ИГД / 51.34000; 10.02028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Шенхаген
Поглед кон Шенхаген
Поглед кон Шенхаген
Поглед кон Шенхаген
Грб на Шенхаген
Шенхаген (Тирингија) во рамките на Германија
Шенхаген (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Бернд Штиц
Основни податоци
Површина 2,55 км2
Надм. височина 325 м
Население 153 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Шенхаген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°20′24″N 10°1′13″E / 51.34000° СГШ; 10.02028° ИГД / 51.34000; 10.02028

Шенхаген (германски: Schönhagen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)