Битштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битштет
Црквата во Битштет
Црквата во Битштет
Грб на Битштет
Битштет is located in Германија
Битштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Вестервалд-Оберајхсфелд
Градоначалник Франц-Јозеф Дегенхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,53 км2
Надм. височина 372 м
Население 853 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 113 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37359
Повик. бр. 036075
Портал www.buettstedt.de
Местоположба на Битштет во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°15′0″N 10°18′0″E / 51.25000° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.25000; 10.30000Координати: 51°15′0″N 10°18′0″E / 51.25000° СГШ; 10.30000° ИГД / 51.25000; 10.30000

Биштет (германски: Büttstedt) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)