Вахштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Вахштет
Црквата во Вахштет
Црквата во Вахштет
Грб на Вахштет
Вахштет is located in Германија
Вахштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Вестервалд-Оберајхсфелд
Градоначалник Леандер Линс (СлДП)
Основни податоци
Површина 17,46 км2
Надм. височина 475 м
Население 459 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 26 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37359
Повик. бр. 036075
Портал www.westerwald-obereichsfeld.de
Местоположба на Вахштет во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°17′35″N 10°14′52″E / 51.29306° СГШ; 10.24778° ИГД / 51.29306; 10.24778Координати: 51°17′35″N 10°14′52″E / 51.29306° СГШ; 10.24778° ИГД / 51.29306; 10.24778

Вахштет (германски: Wachstedt) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)