Хоенгандерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хоенгандерн
Поглед кон Хоенгандерн
Поглед кон Хоенгандерн
Хоенгандерн is located in Германија
Хоенгандерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Бернт Цигенбајн
Основни податоци
Површина 6,83 км2
Надм. височина 218 м
Население 585 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Хоенгандерн во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°22′26″N 9°56′46″E / 51.37389° СГШ; 9.94611° ИГД / 51.37389; 9.94611Координати: 51°22′26″N 9°56′46″E / 51.37389° СГШ; 9.94611° ИГД / 51.37389; 9.94611

Хоенгандерн (германски: Hohengandern) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)