Боденроде-Вестхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Боденроде-Вестхаузен
Црквата во Боденроде-Вестхаузен
Црквата во Боденроде-Вестхаузен
Црквата во Боденроде-Вестхаузен
Боденроде-Вестхаузен во рамките на Германија
Боденроде-Вестхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Лајнетал
Градоначалник Франц-Јозеф Аренд (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,53 км2
Надм. височина 279 м
Население 1.129 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 03606
Портал www.vg-leinetal.de
Местоположба на Боденроде-Вестхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°23′40″N 10°12′3″E / 51.39444° СГШ; 10.20083° ИГД / 51.39444; 10.20083Координати: 51°23′40″N 10°12′3″E / 51.39444° СГШ; 10.20083° ИГД / 51.39444; 10.20083

Боденроде-Вестхаузен (германски: Bodenrode-Westhausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)