Штајнхојтероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Штајнхојтероде
Црквата во Штајнхојтероде
Црквата во Штајнхојтероде
Грб на Штајнхојтероде
Штајнхојтероде is located in Германија
Штајнхојтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Ханс-Бернд Розеншток (ДХС)
Основни податоци
Површина 2,53 км2
Надм. височина 275 м
Население 291 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 115 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Штајнхојтероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°22′51″N 10°4′6″E / 51.38083° СГШ; 10.06833° ИГД / 51.38083; 10.06833Координати: 51°22′51″N 10°4′6″E / 51.38083° СГШ; 10.06833° ИГД / 51.38083; 10.06833

Штајнхојтероде (германски: Steinheuterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)