Еклингероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еклингероде
Црквата во Еклингероде
Црквата во Еклингероде
Грб на Еклингероде
Еклингероде is located in Германија
Еклингероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Месни единици 2
Градоначалник Манфред Гробштиг (ДХС)
Основни податоци
Површина 8,10 км2
Надм. височина 200 м
Население 705 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 87 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.ecklingerode.de
Местоположба на Еклингероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°30′12″N 10°18′42″E / 51.50333° СГШ; 10.31167° ИГД / 51.50333; 10.31167Координати: 51°30′12″N 10°18′42″E / 51.50333° СГШ; 10.31167° ИГД / 51.50333; 10.31167

Еклингероде (германски: Ecklingerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)