Прејди на содржината

Талвенден

Координати: 51°21′18″N 10°2′35″E / 51.35500° СГШ; 10.04306° ИГД / 51.35500; 10.04306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Талвенден
Поглед кон Талвенден
Поглед кон Талвенден
Поглед кон Талвенден
Грб на Талвенден
Талвенден во рамките на Германија
Талвенден
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Рајнер Вер
Основни податоци
Површина 3,35 км2
Надм. височина 320 м
Население 342 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 102 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Талвенден во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°21′18″N 10°2′35″E / 51.35500° СГШ; 10.04306° ИГД / 51.35500; 10.04306

Талвенден (германски: Thalwenden) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)