Герберсхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Герберсхаузен
Поглед кон Герберсхаузен
Поглед кон Герберсхаузен
Грб на Герберсхаузен
Герберсхаузен is located in Германија
Герберсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Вернер Шморанцер (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,53 км2
Надм. височина 290 м
Население 591 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 78 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Герберсхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°20′15″N 9°59′6″E / 51.33750° СГШ; 9.98500° ИГД / 51.33750; 9.98500Координати: 51°20′15″N 9°59′6″E / 51.33750° СГШ; 9.98500° ИГД / 51.33750; 9.98500

Герберсхаузен (германски: Gerbershausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)