Гросбартлоф

Координати: 51°15′1″N 10°12′41″E / 51.25028° СГШ; 10.21139° ИГД / 51.25028; 10.21139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гросбартлоф
Гросбартлоф
Гросбартлоф
Гросбартлоф
Грб на Гросбартлоф
Гросбартлоф во рамките на Германија
Гросбартлоф
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Вестервалд-Оберајхсфелд
Градоначалник Винфрид Кениг (ДХС)
Основни податоци
Површина 13,70 км2
Надм. височина 280 м
Население 904 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 66 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37359
Повик. бр. 036027
Портал www.grossbartloff.de
Местоположба на Гросбартлоф во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°15′1″N 10°12′41″E / 51.25028° СГШ; 10.21139° ИГД / 51.25028; 10.21139

Гросбартлоф (германски: Großbartloff) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)