Калмероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Калмероде
Грб на Калмероде
Калмероде is located in Германија
Калмероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Дингелштет
Градоначалник Марион Вајзе
Основни податоци
Површина 5,59 км2
Надм. височина 375 м
Население 599 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37327
Повик. бр. 03605
Местоположба на Калмероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°21′2″N 10°18′23″E / 51.35056° N; 10.30639° E / 51.35056; 10.30639Координати: 51°21′2″N 10°18′23″E / 51.35056° N; 10.30639° E / 51.35056; 10.30639

Калмероде (германски: Kallmerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)