Кирхгандерн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кирхгандерн
Црквата во Кирхгандерн
Црквата во Кирхгандерн
Црквата во Кирхгандерн
Грб на Кирхгандерн
Кирхгандерн во рамките на Германија
Кирхгандерн
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Хервиг Август (СлДП)
Основни податоци
Површина 4,37 км2
Надм. височина 205 м
Население 582 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 133 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.kirchgandern.de
Местоположба на Кирхгандерн во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°23′5″N 9°57′43″E / 51.38472° СГШ; 9.96194° ИГД / 51.38472; 9.96194Координати: 51°23′5″N 9°57′43″E / 51.38472° СГШ; 9.96194° ИГД / 51.38472; 9.96194

Кирхгандерн (германски: Kirchgandern) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)