Хаузен (Тирингија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хаузен
Поглед кон Хаузен
Поглед кон Хаузен
Поглед кон Хаузен
Грб на Хаузен
Хаузен (Тирингија) во рамките на Германија
Хаузен (Тирингија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелдер Кесел
Градоначалник Хајнрих Бартел
Основни податоци
Површина 4,28 км2
Надм. височина 320 м
Население 460  (31 декември 2006)
 - Густина 107 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37327
Повик. бр. 03605
Портал www.eichsfelder-kessel.de
Местоположба на Хаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°22′47″N 10°22′43″E / 51.37972° СГШ; 10.37861° ИГД / 51.37972; 10.37861Координати: 51°22′47″N 10°22′43″E / 51.37972° СГШ; 10.37861° ИГД / 51.37972; 10.37861

Хаузен (германски: Hausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]