Ферна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ферна
Поглед кон Ферна
Поглед кон Ферна
Поглед кон Ферна
Грб на Ферна
Ферна во рамките на Германија
Ферна
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Ерих Оберкерш (ДХС)
Основни податоци
Површина 4,44 км2
Надм. височина 230 м
Население 559 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 126 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.lindenberg-eichsfeld.de
Местоположба на Ферна во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°27′25″N 10°18′26″E / 51.45694° СГШ; 10.30722° ИГД / 51.45694; 10.30722Координати: 51°27′25″N 10°18′26″E / 51.45694° СГШ; 10.30722° ИГД / 51.45694; 10.30722

Ферна (германски: Ferna) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)