Пфафшвенде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пфафшвенде
Поглед кон Пфафшвенде
Поглед кон Пфафшвенде
Грб на Пфафшвенде
Пфафшвенде is located in Германија
Пфафшвенде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Алберт Грите (СДП)
Основни податоци
Површина 4,03 км2
Надм. височина 350 м
Население 294 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 73 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.pfaffschwende.de
Местоположба на Пфафшвенде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°14′53″N 10°5′52″E / 51.24806° СГШ; 10.09778° ИГД / 51.24806; 10.09778Координати: 51°14′53″N 10°5′52″E / 51.24806° СГШ; 10.09778° ИГД / 51.24806; 10.09778

Ајхсфелд Пфафшвенде (германски: Pfaffschwende) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)