Зикероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зикероде
Поглед кон Зикероде
Поглед кон Зикероде
Грб на Зикероде
Зикероде is located in Германија
Зикероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Гундолф Готе
Основни податоци
Површина 2,00 км2
Надм. височина 230 м
Население 143 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Зикероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°15′8″N 10°7′18″E / 51.25222° СГШ; 10.12167° ИГД / 51.25222; 10.12167Координати: 51°15′8″N 10°7′18″E / 51.25222° СГШ; 10.12167° ИГД / 51.25222; 10.12167

Зикероде (германски: Sickerode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)