Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Поглед кон Бернтероде
Поглед кон Бернтероде
Грб на Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат is located in Германија
Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Георг Драјлинг
Основни податоци
Површина 8,67 км2
Надм. височина 330 м
Население 230  (31 декември 2006)
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°18′11″N 10°9′10″E / 51.30306° СГШ; 10.15278° ИГД / 51.30306; 10.15278Координати: 51°18′11″N 10°9′10″E / 51.30306° СГШ; 10.15278° ИГД / 51.30306; 10.15278

Бернтероде кај Хајлбад Хајлигенштат (германски: Bernterode bei Heilbad Heiligenstadt) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]