Дингелштет

Координати: 51°18′56″N 10°19′10″E / 51.31556° СГШ; 10.31944° ИГД / 51.31556; 10.31944
Од Википедија — слободната енциклопедија
Дингелштет
Гимназија во Дингелштет
Гимназија во Дингелштет
Гимназија во Дингелштет
Грб на Дингелштет
Дингелштет во рамките на Германија
Дингелштет
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Дингелштет
Градоначалник Арнолд Мец (ДХС)
Основни податоци
Површина 20,40 км2
Надм. височина 335 м
Население 4.766  (31 декември 2006)
 - Густина 234 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37351
Повик. бр. 036075
Портал ОЗ Дингелштет
Местоположба на градот Дингелштет во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°18′56″N 10°19′10″E / 51.31556° СГШ; 10.31944° ИГД / 51.31556; 10.31944

Дингелштет (германски: Dingelstädt) — град во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]