Зилберхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Зилберхаузен
Грб на Зилберхаузен
Зилберхаузен is located in Германија
Зилберхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Дингелштет
Градоначалник Јерг Рувиш (ДХС)
Основни податоци
Површина 10,31 км2
Надм. височина 320 м
Население 613 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37351
Повик. бр. 036075
Портал www.dingelstaedt-eichsfeld.de
Местоположба на Зилберхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°18′34″N 10°20′21″E / 51.30944° N; 10.33917° E / 51.30944; 10.33917Координати: 51°18′34″N 10°20′21″E / 51.30944° N; 10.33917° E / 51.30944; 10.33917

Зилберхаузен (германски: Silberhausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)