Фретероде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Фретероде
Поглед на Фретероде
Поглед на Фретероде
Фретероде is located in Германија
Фретероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Бабара Ведекинд
Основни податоци
Површина 5,87 км2
Надм. височина 285 м
Население 179 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Фретероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°19′9″N 10°0′29″E / 51.31917° СГШ; 10.00806° ИГД / 51.31917; 10.00806Координати: 51°19′9″N 10°0′29″E / 51.31917° СГШ; 10.00806° ИГД / 51.31917; 10.00806

Фретероде (германски: Fretterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)