Валхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Валхаузен
Црквата во Валхаузен
Црквата во Валхаузен
Грб на Валхаузен
Валхаузен is located in Германија
Валхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Габриеле Шталкнехт
Основни податоци
Површина 7,14 км2
Надм. височина 150 м
Население 303 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.wahlhausen.de
Местоположба на Валхаузен во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°17′40″N 9°58′40″E / 51.29444° СГШ; 9.97778° ИГД / 51.29444; 9.97778Координати: 51°17′40″N 9°58′40″E / 51.29444° СГШ; 9.97778° ИГД / 51.29444; 9.97778

Ајхсфелд Валхаузен (германски: Wahlhausen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)