Кела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кела
Поглед кон Кела
Поглед кон Кела
Грб на Кела
Кела is located in Германија
Кела
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ерсхаузен/Гајсмар
Градоначалник Силвио Шнајдер (ДХС)
Основни податоци
Површина 5,05 км2
Надм. височина 330 м
Население 471 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 93 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37308
Повик. бр. 036082
Портал www.ershausen-geismar.de
Местоположба на Кела во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°13′45″N 10°4′45″E / 51.22917° СГШ; 10.07917° ИГД / 51.22917; 10.07917Координати: 51°13′45″N 10°4′45″E / 51.22917° СГШ; 10.07917° ИГД / 51.22917; 10.07917

Кела (германски: Kella) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)