Дојна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дојна
Грб на Дојна
Дојна is located in Германија
Дојна
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ајхсфелдер Кесел
Градоначалник Евалд Милер (ДХС)
Основни податоци
Површина 12,73 км2
Надм. височина 340 м
Население 1.177 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 92 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37355
Повик. бр. 036076
Портал www.eichsfelder-kessel.de
Местоположба на Дојна во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°21′0″N 10°28′0″E / 51.35000° N; 10.46667° E / 51.35000; 10.46667Координати: 51°21′0″N 10°28′0″E / 51.35000° N; 10.46667° E / 51.35000; 10.46667

Дојна (германски: Deuna) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. 31 December 2018. (германски)