Бургвалде

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бургвалде
Црквата во Бургвалде
Црквата во Бургвалде
Грб на Бургвалде
Бургвалде is located in Германија
Бургвалде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Лудвиг Аранд
Основни податоци
Површина 4,96 км2
Надм. височина 255 м
Население 218 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036083
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Бургвалде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°23′19″N 10°2′40″E / 51.38861° СГШ; 10.04444° ИГД / 51.38861; 10.04444Координати: 51°23′19″N 10°2′40″E / 51.38861° СГШ; 10.04444° ИГД / 51.38861; 10.04444

Бургвалде (германски: Burgwalde) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)