Вистхојтероде

Координати: 51°19′14″N 10°3′38″E / 51.32056° СГШ; 10.06056° ИГД / 51.32056; 10.06056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вистхојтероде
Вистхојтероде
Вистхојтероде
Вистхојтероде
Грб на Вистхојтероде
Вистхојтероде во рамките на Германија
Вистхојтероде
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Удер
Градоначалник Јозеф Пфлуме
Основни податоци
Површина 4,93 км2
Надм. височина 395 м
Население 579 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 117 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036087
Портал www.vg-uder.de
Местоположба на Вистхојтероде во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Карта
Координати 51°19′14″N 10°3′38″E / 51.32056° СГШ; 10.06056° ИГД / 51.32056; 10.06056

Вистхојтероде (германски: Wüstheuterode) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)