Тастунген

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Тастунген
Поглед кон Тастунген
Поглед кон Тастунген
Грб на Тастунген
Тастунген is located in Германија
Тастунген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Линденберг/Ајхсфелд
Градоначалник Хорст Шафберг
Основни податоци
Површина 3,60 км2
Надм. височина 255 м
Население 241 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 67 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37339
Повик. бр. 036071
Портал www.tastungen.de
Местоположба на Тастунген во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°28′4″N 10°18′35″E / 51.46778° СГШ; 10.30972° ИГД / 51.46778; 10.30972Координати: 51°28′4″N 10°18′35″E / 51.46778° СГШ; 10.30972° ИГД / 51.46778; 10.30972

Тастунген (германски: Tastungen) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)