Март (Германија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Март
Поглед кон Март
Поглед кон Март
Грб на Март
Март (Германија) is located in Германија
Март (Германија)
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Ајхсфелд
Општ. заед. Ханштајн-Рустеберг
Градоначалник Гинтер Екариус
Основни податоци
Површина 4,85 км2
Надм. височина 280 м
Население 332 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 68 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. EIC
Пошт. бр. 37318
Повик. бр. 036081
Портал www.vg-hanstein-rusteberg.de
Местоположба на Март во рамките на округот Ајхсфелд
Карта
Координати 51°22′58″N 10°0′17″E / 51.38278° СГШ; 10.00472° ИГД / 51.38278; 10.00472Координати: 51°22′58″N 10°0′17″E / 51.38278° СГШ; 10.00472° ИГД / 51.38278; 10.00472

Март (германски: Marth) — општина во округот Ајхсфелд, во Тирингија, Германија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)